Esitlus laaditakse üles. Palun oodake

Esitlus laaditakse üles. Palun oodake

“A.H.Tammsaare muuseumid ja monumendid Eestis”

Seotud esitlused


Teema esitlus: "“A.H.Tammsaare muuseumid ja monumendid Eestis”"— Esitluse väljavõte:

1 “A.H.Tammsaare muuseumid ja monumendid Eestis”
Anatoli Shatenevski Vladislav Barinov 10a

2 Natuke eluloomingut Anton Hansen Tammsaare sündis a. Järvamaal Albu vallas ja suri a. Tallinnas. Õppis omal käel lugema ja 8 aastaselt läks kooli. Esimesed teadmised omandas Sääsküla koolis. Hiljem õppis Väike-Maarja kihelkonnakoolis, kuhu tuli õpetajaks tuntud luuletaja Jakob Tamm. Seal alustas ta ka ise luuletuste kirjutamist. Pärast alustas õpinguid Tartu ülikoolis õigusteaduskonnas. Kirjandusse tuli Tammsaare 20. sajandi alguses külaolustikuliste novellide ja jutustustega ("Kilgivere Kustas", "Mäetaguse vanad" jt). Loomingu kõrgaeg algas näidendist Juudit ja romaanist Kõrboja peremees. Keskselt tähtis on 5-köiteline romaan Tõde ja õigus. Ühiskonnaelu arvustavad allegooriline romaan Põrgupõhja uus Vanapagan ja näidend Kuningal on külm.

3 Muuseumid ja monumentid Eestis
Tammsaare Linnamuuseum Tammsaare Muuseum Vetepere külas Tammsaare monument Tallinnas Tammsaare monument Järva-Madisel

4 Tammsaare Linnamuuseum
Rohkem info: Tallinna äärelinnas Kadriorus, historistlikus suvila tüüpi majas, asub A. H. Tammsaare korter-muuseum. Selles hoones elas kirjanik aastatel 1932 – 1940 ning seal ta ka suri. Kirjaniku lese, Käthe Hanseni sooviks oli, et nende kodu võiks kunagi olla muuseum. Nüüdseks on see unistus täitunud, muuseum avati kirjaniku sajandal sünniaastapäeval a. Maja teisel korrusel asub kirjaniku viietoaline korter, mis on sisustatud algupärasel kujul, hoone teises tiivas on kirjanduslooline väljapanek Tammsaare elust ja loomepärandist. Kogudes on üle 6000 säiliku, sh kirjaniku surimask ja viiul, ning tema koduarhiiv, mis sisaldab käsikirju, kirjavahetust, dokumente ja fotosid. 2005. aasta novembris algas Tammsaare Muuseumis kauaoodatud remont ekspositsioonisaalis. Loodakse remondi lõpetada ning uue ekspositsiooni ja näituse avada aasta lõpus. Seniks on avatud muuseumi ajalooline korter, kus korraldatakse ka pisemaid näitusi.

5 Tammsaare Linnamuuseum

6 Tammsaare Muuseum Vetepere külas
30. jaanuaril aastal avati Tammsaare–Põhja talus A. H. Tammsaare muuseum. Seitsmekümnendatel taastati talu sellisena nagu see rajati aastal (veel säilinud aida, uuesti ehitatud rehielamu ja roigasaedadega ääristatud karjatänav, mis viib sauniku hooneteni) aastal avati omapärane muuseumikompleks A. H. Tammsaare 100. sünniaastapäevaks. Tänapäeval on muuseumist saanud peale vaatamisväärsuse ka kultuurikants – juba mitmeid suvesid on korraldatud siin vabaõhuetendusi ja teisi põnevaid kultuuriüritusi.

7 Tammsaare Muuseum Vetepere külas

8 Tammsaare monument Tallinnas
A. H. Tammsaare ausammas (skulptor J. Soans) asub tema nimelises pargis Tallinnas ja oli püstitatud kirjaniku 100. sünni-aastapäevaks.

9 Tammsaare monument Tallinnas

10 Tammsaare monument Järva-Madisel
Kirjaniku pronksbüst kõrgel graniitsambal, selle all reljeefid, kus kujutatakse Andrese Vargamäele saabumist koos Krõõdaga ning Indreku sookraavi kaevamist ja Pearuga leppimist. Skulptor Ferdi Sannamehe tehtud monument asub Järva-Madise külas tema poolt tuntuks kirjutatud valla- ja endise kohtumaja ees ning avati 30. augustil 1936.

11 Tammsaare monument Järva-Madisel


Alla laadida ppt "“A.H.Tammsaare muuseumid ja monumendid Eestis”"

Seotud esitlused


Google'i reklaam